ליאת חיימוב - גרפולוגית מוסמכת

זיוף עצמי- גרפולוגיה משפטית- ליאת חיימוב

הגרפולוגיה המשפטית עוסקת לא אחת בשאלה של זיוף עצמי. בהתייחסותי לסוגיה זו אנסה לפשט את המושג זיוף עצמי ולהבהיר אותו לכל.

 

הרעיון של זיוף עצמי בחתימה או בכתב יד מטרתו היא אחת והיא התנערות מלקיחת אחריות עבור התחייבות.

כאשר אדם מנסה לבצע זיוף עצמי, הוא מנסה "להתחמק" מכתב ידו ולהסוות אותו ולכן הוא ינסה לשנות סימנים צורניים אשר בולטים לעין כגון: צורת האותיות, זווית הכתיבה.

 

על מנת לקבוע אם קיים זיוף עצמי, צריך לחפש אחרי סימני דימיון בין הכתב שבמחלוקת לבין כתבי היד להשוואה. סימני הדמיון חייבים להיות אינדיבידואליים וייחודיים לכותב ובעלי משקל סגולי כבד מבחינת האבחון הגרפולוגי, ולא סתם סימנים אקראיים שאין להם משקל גרפולוגי וניתן למצוא אותם בהרבה כתבי יד או חתימות אקראיות.

 

במקרים רבים, נוכל לראות סימנים משמעותיים יותר האופייניים לכותב דווקא בסוף החתימה ולא בתחילתה. בתחילה, אדם מנסה לשלוט בתנועות הכתיבה אולם בסוף, ניתן לראות כי מידת השליטה פוחתת וכי חלקים אמתיים ואותנטיים עולים וצפים מעל פני השטח.

 

ישנם עקבות אשר יישארו בכתב היד ומהווים את  ה DNA  של הכתב והם בלתי ניתנים לשינוי. כדוגמת: לחץ הכתיבה, צפיפות הדיו, תנועת הכתיבה, לולאות, היפוכים וסימנים ייחודיים אשר אופייניים לכותב.

על מנת לבדוק את לחץ הכתיבה אנחנו זקוקים למקור. כי הרי אי אפשר דרך צילום לראות את צפיפות הדיו, את דרגות הלחץ, השתנות הלחץ חילופי לחץ ואיכות הקו.

 

לעיתים, אפשר לרוב לראות דרך צילום או סריקה באיכות גבוהה את התפרקות הלחץ כלומר: האם יש לנו שיפודים פותחים או מסיימים וגדמים פותחים או מסיימים. דבר נוסף שאולי ניתן לראות באמצעות הצילום הוא: את עובי הקו- האם הקו שנכתב הוא עבה או דק. כמו כן, באמצעות הצילום יהיה ניתן לאבחן את דרגות מהירות הכתיבה ואו סימנים אשר מעכבים את התנועה.

 

 זיוף עצמי יבוא לידי ביטוי כאשר ניתן לראות דמיון רב וחזרה על הרבה פרמטרים ייחודיים בין כתבי היד להשוואה לבין כתב היד שבמחלוקת.

לא ניתן לדבר על זיוף עצמי כאשר ישנם סימנים אקראיים ובלתי נחשבים ואותם ניתן יהיה למצוא בהרבה מאוד כתבי יד או חתימות. הרי אם ניקח כתבי יד וחתימות שנכתבו באופן אקראי, נמצא ביניהם דימיון כלשהו וסימנים דומים. נשאלת השאלה עד כמה הם משמעותיים וייחודיים, מה מידת החזרה שלהם והאם הם מהווים משקל נכבד באבחון הגרפולוגי. כי אם לא כך, הרי לא הוכחנו דבר.

 

לפני שמתייחסים לפרטים של כתב היד, חובה עלינו להתייחס לכתב היד בשלמותו וכיחידה הוליסטית ולא כאוסף של פרטים אקראיים. הרי כפי שכבר צוין, הפרטים האקראיים יכולים להימצא בכל כתב יד משמע בכל אדם. ומה מבדיל כל אישיות אחת מהשנייה אם לא הסימנים הייחודיים והתמונה השלמה.  

 

אם נתייחס לכתב היד בהשאלה ונדמה אותו לבן אדם, אז לכולנו יש ידיים, אצבעות, אף, פה ועיניים וכו'. הרי לא נשווה שני בני אדם כזהים כי לשניהם יש אף, פה ועיניים. אלה הם סימנים טפלים שאין ביניהם דבר. חייבים להשוות רק את השונה, את הייחודי והבולט.

כאשר לא הצלחנו למצוא דימיון או זהות בפרמטרים ייחודיים ומשמעותיים, לא ניתן יהיה לדבר על זיוף עצמי.

זיוף עצמי- גרפולוגיה משפטית- ליאת חיימוב